Czas na badania profilaktyczne w bydgoskich szkołach!

BSW nawiązując do pojawiających się w mediach artykułów dotyczących nie prowadzenia badań profilaktycznych w szkołach, przedstawiła władzom Bydgoszczy propozycję ich przeprowadzenia. Dysponując wykwalifikowaną kadrą, uczelnia pragnie wesprzeć Miasto w realizacji programu profilaktyki zdrowotnej młodzieży.

W pierwszym etapie BSW zaproponowała wykonanie bezpłatnych badań profilaktycznych uczniów liceów ogólnokształcących i techników, którzy ukończyli 18 rok życia (ze względu na brak konieczności uzyskania zgody rodziców na przeprowadzenie badań):

1. Badanie wad postawy
  2. Morfologia
  3. Poziom cukru
  4. Badanie RR (ciśnienie krwi)
  5. Badanie zawartości tłuszczu i wody w organizmie)

Tak kompleksowych analiz w Bydgoszczy jeszcze nie przeprowadzono. Wyniki posłużą do opracowania stanu zdrowia młodzieży uczącej się w bydgoskich placówkach oświatowych.Zostaną także udostępnione Urzędowi Miasta, dzięki czemu łatwiej będzie skorygować istniejące programy profilaktyczne.

Badania zamierzamy przeprowadzić w okresie od 3 do 31 stycznia 2011 roku. Zespół przeprowadzający badania składał się będzie z lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty oraz prowadzących dokumentację studentów zdrowia publicznego. Każdy uczeń, którego wyniki nie będą mieściły się w normie otrzyma skierowanie do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty.