Nowe finansowe wsparcie dla „Naukowców na Plus” jeszcze w tym roku

5 listopada 2010 r. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka ustanowiła nowe programy – Ideas Plus, Index Plus oraz Iuventus Plus, których celem jest dodatkowe wspieranie naszych naukowców, rozwój polskich czasopism naukowych i premiowanie wybitnych młodych uczonych.

Program „Ideas Plus” ma na celu zwiększenie dynamiki, kreatywności i doskonałości badań naukowych oraz wsparcie i zachęcenie polskich naukowców do udziału w kolejnych edycjach programu IDEAS Europejskiej Rady Badań Naukowych (European Research Council), która finansuje prowadzenie pionierskich, interdyscyplinarnych badań mogących doprowadzić do nowych, fundamentalnych odkryć.
Szczegółowe informacje o programie i warunkach uczestnictwa znajdują się na stronie internetowej „Ideas Plus”.

Celem programu „Index Plus” jest wsparcie procesu umiędzynarodowienia i unowocześnienia polskich czasopism wydawanych przez uczelnie nieotrzymujące dotacji na podstawową działalność statutową, podmioty działające na rzecz nauki oraz biblioteki naukowe niewchodzące w skład jednostek naukowych.
Szczegółowe informacje o programie i warunkach uczestnictwa znajdują się na stronie internetowej „Index Plus”.

Kluczowym zadaniem programu „Iuventus Plus” jest wspomaganie i zachęcanie wybitnych młodych naukowców (poniżej 35 r. ż.) do prowadzenia badań naukowych, których efekty promowane są w drodze ich publikacji w najlepszych światowych czasopismach ujętych w wykazie Journal Citation Reports (JCR) lub European Reference Index for the Humanities (ERIH).
Szczegółowe informacje o programie i warunkach uczestnictwa znajdują się na stronie internetowej „Iuventus Plus”.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyła dodatkowe środki na badania w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Program ten został ustanowiony w celu wsparcia rozwoju badań humanistycznych o zasadniczym znaczeniu dla zachowania polskiej tożsamości narodowej, w tym kultury narodowej, a także wsparcia działań upowszechniających wyniki polskich badań humanistycznych i polskiej myśli humanistycznej na świecie.
Szczegółowe informacje o programie i warunkach uczestnictwa znajdują się na stronie internetowej „Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki”.

Polscy naukowcy mogą korzystać z Wirtualnej Biblioteki Nauki (WBN), dzięki czemu mają dostęp do najbardziej prestiżowych i wartościowych publikacji naukowych. WBN stanowi zarówno istotne wsparcie w pracach badawczych, rozwojowych i wdrożeniowych we wszystkich dziedzinach wiedzy i specjalnościach naukowych w Polsce, jak również ważną pomoc dla doktorantów i studentów przygotowujących prace dyplomowe.