(NIE)TYPOWY FESTIWAL DLA ZDOLNEJ MŁODZIEŻY…
Festiwal Radosnych Serc organizowany przez Fundację „Nowe Pokolenie” jest wydarzeniem, które rokrocznie pomaga odkrywać nowe talenty wśród wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Blisko 500 młodych ludzi z całej Polski przyjedzie do Bydgoszczy, aby zaprezentować się w dziedzinie muzyki, tańca, małej formy scenicznej, plastyki i fotografii. VIII edycja tej charytatywnej imprezy kulturalnej rozpocznie się 30.08 w Pałacu Młodzieży, a zakończy dzień później uroczystym koncertem laureatów i zaproszonych gości w bydgoskim Myślęcinku, na który serdecznie zapraszamy wszystkich poszukiwaczy artystycznych doznań.
Bydgoszcz po raz kolejny stanie się miejscem konfrontacji talentów dzieci i młodzieży. Na festiwal zostało zaproszonych około 500 osób ze wszystkich typów placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie całego kraju. Podczas eliminacji konkursowych zdolni młodzi ludzie zaprezentują się w tańcu, śpiewie, oraz małej formie scenicznej. 20 osobowe jury, w którym zasiadać będą znani bydgoscy artyści, instruktorzy, plastycy, malarze i fotograficy, oceni zarówno występy, jak i nadesłane zdjęcia i prace plastyczne. Na podstawie ich werdyktu wyłonione zostaną osoby, które otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a także zaprezentują się dzień później podczas koncertu na myślęcińskim Różopolu.
Poza emocjami związanymi z prezentacją własnych talentów, zaproszeni goście będą mieli możliwość uczestniczyć w dodatkowych atrakcjach zapewnianych przez organizatora – Fundację Nowe Pokolenie, oraz instytucje partnerujące wydarzeniu. Będzie to przede wszystkim zwiedzanie najpiękniejszych miejsc w naszym mieście z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury i Sztuki, oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Bydgoszczy. Studio Tańca Bailamos, MDK nr 5, oraz Szkoła Tańca Bohema zorganizują warsztaty dla młodych miłośników tańca. Osoby zainteresowane aktorstwem zwiedzą Teatr oraz uczestniczyć będą w warsztatach makijażu scenicznego, a także w warsztatach teatralnych przygotowanych przez MDK nr 2. Dla młodszych uczestników festiwalu zaplanowano atrakcje w postaci zwiedzania Ogrodu Fauny Polskiej, Parku Dinozaurów, oraz Parku Stawonogów w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku. Amatorów sztuk pięknych czeka zwiedzanie wystaw BWA, a miłośników muzyki wizyta w Filharmonii Pomorskiej. Dzięki uprzejmości Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego młodzież weźmie udział w warsztatach radiowych, telewizyjnych, oraz muzycznych w Instytucie Edukacji Muzycznej. Wielbiciele historii i archeologii, oraz osoby zainteresowane przeszłością naszego miasta będą mogli zwiedzić wystawy w Muzeum Okręgowym, oraz wziąć udział w lekcjach muzealnych. Niewątpliwą atrakcją będzie również zwiedzanie Exploseum. Różnorodne warsztaty interpersonalne i artystyczne przygotowała dla uczestników Wyższa Szkoła Gospodarki wraz z Akademicką Przestrzenią Kulturalną.
Pierwszego dnia zaplanowano happening plastyczny przed Pałacem Młodzieży pod patronatem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy. Na 20 metrowej konstrukcji uzdolniona młodzież będzie mogła wyrazić swoją ekspresję twórczą przy wsparciu artystów plastyków. Efekty ich działań będzie można obejrzeć następnego dnia podczas koncertu na Różopolu. Tak duża różnorodność działań jest możliwa dzięki wsparciu naszego projektu przez licznych partnerów w postaci wszystkich najważniejszych instytucji kulturalnych w Bydgoszczy.
Drugiego dnia festiwalu będziemy świadkami koncertu laureatów, oraz zaproszonych gości – przyjaciół Festiwalu Radosnych Serc. Na scenie wystąpią młodzi wokaliści i tancerze, którzy zostali wyłonieni z grona uczestników IV Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych zorganizowanych przez Fundację Nowe Pokolenie w lipcu tego roku. Zobaczymy występ przedszkolaków z Przedszkolnej Chatki – laureatów licznych konkursów tanecznych dla najmłodszych, a także Stylers Dance Studio MDK nr 5 – laureatów Mistrzostw Europy w Amsterdamie w tańcach nowoczesnych. Czas umili nam również występ najmłodszej w Polsce formacji tańca towarzyskiego „Bailamos”, która dotarła do samego finału programu Got to Dance w maju tego roku, a także zakręconych tanecznie artystów ze szkoły tańca Bohema. Dzieciaki z SP 38 zrzeszone w chórze „Ojejku” dadzą pokaz swoich wokalnych zdolności i wprowadzą wszystkich w dobry nastrój.
Około godz. 16:00, rozpocznie się oficjalna część koncertu laureatów w trakcie, której wręczone zostaną nagrody dla zwycięzców VIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc, a zgromadzeni goście będą mogli obejrzeć występy laureatów w kategorii taniec, mała forma sceniczna i muzyka. Przy scenie będzie można zobaczyć dzieło powstałe podczas happeningu plastycznego oraz wystawę prac plastycznych i fotograficznych laureatów festiwalu. W czasie występów odbędą się dla odwiedzających gości targi wystawiennicze różnych bydgoskich instytucji kulturalnych i edukacyjnych, które zaproponują różnorodne animacje i przybliżą ofertę edukacyjną i kulturalną naszego miasta widzom przybyłym na koncert. Zwieńczeniem ósmego Festiwalu Radosnych Serc i jednocześnie odbywającego się Pożegnania Lata w LPKiW będzie występ zaproszonych gwiazd. W tym roku będzie to Liber i Natalia Schroeder.
Przedsięwzięcie wspiera ciepło pani prezydentowa Anna Komorowska, która jak co roku wystosowała list intencyjny do uczestników festiwalu. Impreza odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy.
Wszystkich miłośników młodych talentów zachęcamy do udziału w tym radosnym festiwalu. 31 sierpnia 2013, godzina 14:00, Myślęcinek – Polana Różopole, WSTĘP WOLNY
Atrakcji z pewnością nie zabraknie!
Więcej informacji na: www.nowe-pokolenie.pl
Patronat medialny: TVP Bydgoszcz, Express Bydgoski, Radio Eska, Bydgoski Informator Kulturalny
Partnerzy: Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Galeria Miejska BWA Bydgoszcz, Teatr Polski Bydgoszcz, Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sztuki w Bydgoszczy, Pałac Młodzieży Bydgoszcz, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2, Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP Hufiec Bydgoszcz – Miasto Bydgoszcz, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, ZDMiKP w Bydgoszczy, SM Budowlani, Szkoła Podstawowa nr 38 w Bydgoszczy DEK REGNUM, Studio Tańca Bailamos, Szkoła Tańca Bohema
Zadanie współfinansowane ze środków: Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Bydgoszczy
„