Zdrowie publiczne
Studia I stopnia - licencjat
Opis kierunku
Zdrowie publiczne jest kierunkiem studiów kreującym szeroko pojętą profilaktykę i edukację zdrowotną współczesnego społeczeństwa. Praktyczny profil kształcenia pozwala na zdobycie umiejętności w zakresie gromadzenia danych o sytuacji zdrowotnej zbiorowości, realizowania programów dotyczących profilaktyki oraz opieki i rehabilitacji psychospołecznej, wdrażania i koordynowania programów oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, gromadzenia danych dotyczących ekonomiki oraz zarządzania ochroną zdrowia w środowisku lokalnym. Student uczy się rozpoznawania biologicznych i środowiskowych uwarunkowań człowieka, zbiorowości ludzi oraz wzajemnych relacji między nimi. Potrafi rozpoznawać biologiczne, środowiskowe, demograficzne, społeczne i psychologiczne zagrożenia zdrowia zbiorowości ludzi, realizować kontrolę w zakresie oceny stanu sanitarno-epidemiologicznego społeczeństwa i środowiska na szczeblu regionalnym.
Dlaczego warto studiować na kierunku Zdrowie publiczne ?
- gwarancja zatrudnienia w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej oraz podejmowania własnej działalności gospodarczej w sektorze usług medycznych, w zakładach opieki społecznej, urzędach administracji publicznej, domach dziecka, ośrodkach resocjalizacji, ośrodkach uzdrowiskowych i rekreacyjnych, firmach i zakładach pracy, w tym w zakładach pracy chronionej, firmach szkoleniowych, ośrodkach oferujących zabiegi SPA, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach i ośrodkach wypoczynkowych, w placówkach dla przewlekle chorych, zakładach aktywności zawodowej, ośrodkach wsparcia dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, zakładach opieki paliatywnej i hospicjach oraz wszelkich placówkach świadczących pomoc rodzinom i osobom wymagającym pomocy,
- zajęcia dydaktyczne realizowane przez specjalistów zdrowia publicznego – dydaktyków i praktyków,
- nowoczesne specjalności dostosowane do potrzeb jednostek systemu opieki zdrowotnej,
Specjalności
Higiena i epidemiologia NOWOŚĆ
Specjalność higiena i epidemiologia i osiągnięte przez absolwenta efekty kształcenia umożliwiają zajęcie wielu pozycji zawodowych oraz kierunków doskonalenia zawodowego: Stacjach Sanitarno-Epidemiologicznych, w działach promocji zdrowia, higieny komunalnej, żywienia, epidemiologii, transportu, higieny i oświaty szkolnej, instytucjach działających na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Student zdobędzie również wiedzę i pożądane kompetencje do uczestnictwa w zespołach opracowujących programy ochrony zdrowia, promocji i profilaktyki, Centrach Zdrowia Publicznego, Wydziałach zarządzania kryzysowego, jednostkach administracji państwowej wszystkich szczebli, działach metodyczno-organizacyjnych, ds. statystyki oraz epidemiologii w obrębie szpitali oraz instytutach naukowo-badawczych zajmujących się oceną artykułów spożywczych i bezpieczeństwem żywności oraz badaniem produktów „non-food” należących do kategorii: kosmetyki, chemia gospodarcza, środki dezynfekujące i opakowania.
Student zdobędzie wykształcenie specjalisty w obszarze higieny i epidemiologii, posiadającego ogólną wiedzę na temat podstawowych uwarunkowań i mechanizmów występowania zaburzeń stanu zdrowia, najważniejszych chorób i ich następstw, roli i zadań instytucji funkcjonujących w systemie ochrony zdrowia, a także dysponującego aktualną wiedzą i umiejętnościami z zakresu metod epidemiologicznych oraz wiedzą w zakresie szczegółowych działów epidemiologii i higieny.
Studenci będą przygotowani do dalszego kształcenia na studiach II stopnia.
Zarządzanie i organizacja ochrony zdrowia
Specjalność ta przygotowuje do sprawowania funkcji zarządzania w ochronie zdrowia osób zajmujących się problematyką zdrowotną w jednostkach samorządu terytorialnego, przedstawicieli administracji publicznej. Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie komunikacji z pacjentami i personelem, negocjacji i zarządzania zasobami ludzkimi, prowadzenia rozliczeń z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz kosztowo efektywnego zarządzania zasobami i kontraktacji usług.
Organizacja i zarządzanie pomocą społeczną
Specjalność przeznaczona jest dla osób mających zamiar pracować lub już pracujących w instytucjach oraz jednostkach rządowych, samorządowych, niepublicznych zajmujących się szeroko rozumianym zdrowiem publicznym i integracją społeczną, pracą z osobami i rodzinami wymagającymi pomocy. Studenci poznają podstawy psychologii i komunikacji społecznej, zapoznają się z problematyką pomocy socjalnej i zintegrowanego rozwoju. Potrafią nawiązywać współpracę z różnymi instytucjami i organizacjami, wspierać rodziny i osoby w trudnej sytuacji oraz pomagać w rozwiązywaniu ich problemów oraz integracji ze środowiskiem. Potrafią dokonać analizy socjologicznej i rozwijać nowe formy pomocy społecznej i samopomocy. Absolwent posiada wiedzę w zakresie szeroko rozumianej pomocy socjalnej, zna zasady zrównoważonego rozwoju, metodyki pracy socjalnej, rozpoznawania patologii społecznych i psychologicznych aspektów pomocy. Potrafi rozwiązywać problemy organizacyjne i prawne w szeroko pojętej dziedzinie pomocy socjalnej, budować odpowiednią kulturę organizacyjną i kierować placówkami i ośrodkami pomocy i opieki socjalnej. Posiada umiejętności dla organizowania odpowiednich warunków pracy, rozpoznawania i właściwego rozwiązywania konfliktów, rozpoznawania zagrożeń i przeciwdziałania patologiom społecznym, kierowania zespołami zadaniowymi, pozyskiwania środków finansowych i innych zasobów.
Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w zakładach opieki społecznej, urzedach administracji publicznej, domach dziecka, ośrodkach resocjalizacji, na takich stanowiskach jak menadżerowie, inspektorzy i specjaliści oraz na stanowiskach kierowniczych wyższego i średniego szczebla zarządzania ośrodkami pomocy socjalnej.
Ubezpieczenie zdrowotne i kontraktowanie usług medycznych
Absolwent posiada wiedzę i umiejętności w zakresie prowadzenia rozliczeń z NFZ i kosztowo efektywnego zarządzania zasobami. Potrafi łączyć teorię z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych, funkcjonowania rynku ubezpieczeniowego w Polsce i Unii Europejskiej, technikami komunikacji, mediacji, negocjacji i marketingiem usług medycznych z umiejętnościami praktycznymi. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy na stanowiskach specjalisty w strukturach NFZ, placówkach ochrony zdrowia lecznictwa podstawowego, specjalistycznego, szpitalnego, rehabilitacji, indywidualnej praktyce lekarskiej itp.
Zarządzanie i promocja zdrowego stylu życia (wellness, SPA)
Absolwent posiada podstawy teoretyczne i praktyczne wszystkich sześciu aspektów wellness: samopoczucia fizycznego, emocjonalnego, intelektualnego, społecznego, zawodowego i duchowego. Zna techniki walki ze stresem, relaksacji, aktywności fizycznej i zdrowej diety, podstawy fitness i aerobiku oraz wielu innych form zajęć. Posiada umiejętność planowania programów, przekazywania zdobytej wiedzy z zakresu promowania zdrowego stylu życia dla wszystkich trzech grup wiekowych – dzieci, dorosłych i osób starszych. Absolwent jest przygotowany do podjęcia pracy w ośrodkach uzdrowiskowych i rekreacyjnych, urzędach administracji publicznej, domach dziecka, ośrodkach resocjalizacji, firmach i zakładach pracy, w tym w zakładach pracy chronionej, firmach szkoleniowych, ośrodkach oferujących zabiegi SPA, gabinetach odnowy biologicznej, hotelach i ośrodkach wypoczynkowych.
Wellness – holistyczne wielowymiarowe podejście do zdrowia. Zintegrowany model życia podkreślający i respektujący prawa natury obejmujący takie aspekty życia, jak: samopoczucie fizyczne, emocjonalne, duchowe, intelektualne, społeczne i zawodowe. Oznacza przejęcie odpowiedzialności za swoje zdrowie i wynika z podejmowanych decyzji i zachowań. Jest wyborem najlepszego stylu życia dla zachowania optymalnego zdrowia i samopoczucia.
Zarządzanie w opiece paliatywnej i geriatrycznej
Absolwent posiada wiedzę w zakresie szeroko rozumianej opieki pielęgniarskiej, pomocy indywidualnej, rodzinnej oraz w zakresie wsparcia w sytuacjach kryzysowych w środowisku społecznym, nadzoruje i współdziała w procesie terapeutyczno-leczniczym, w procesie diagnozowania, kształtuje zachowania w zakresie promocji zdrowia, zachowań prozdrowotnych i motywuje osoby chore, niesamodzielne oraz niepełnosprawne do udziału w procesie rehabilitacji. Gromadzi i analizuje dane o stanie osoby chorej i niesamodzielnej w celu określenia rodzaju świadczeń zdrowotnych i usług świadczonych przez opiekuna medycznego. Jest przygotowany do podjęcia pracy w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej (szpitale, przychodnie), ośrodkach i domach pomocy społecznej, zakładach opiekuńczo-leczniczych, zakładach opiekuńczo-pielęgnacyjnych, środowiskowych domach pomocy, Centrach Pomocy Rodzinie, w placówkach dla przewlekle chorych, sanatoriach, zakładach aktywności zawodowej, ośrodkach wsparcia dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym, zakładach opieki paliatywnej i hospicjach oraz wszelkich placówkach świadczących pomoc rodzinom i osobom wymagającym pomocy.
Zdrowie psychiczne i terapia uzależnień
Studia zapoznają z problemami natury psychicznej, związanymi z różnymi sytuacjami życiowymi i szeroko pojętymi uzależnieniami, w tym od Internetu, hazardu, alkoholu i narkotyków. Student poznaje podstawy psychoterapii i terapii uzależnień, zarządzania, planowania, organizacji ośrodków i programów walki z uzależnieniami oraz promocji zdrowych zachowań. Potrafi zorganizować i kierować grupami wsparcia. Zna zasady i metodykę prowadzenia zajęć grupowych i indywidualnych, posiada wiedzę z zakresu prawnych aspektów uzależnień w Polsce i UE. Potrafi rozpoznawać zagrożenia, posiada wiedzę o środkach odurzających i rodzajach uzależnień, zna problemy osób uzależnionych, potrafi rozpoznać czynniki ryzyka i im przeciwdziałać. Posiada umiejętności niezbędne do praktycznego rozwiązywania problemów związanych z zarządzaniem terapią uzależnień, organizacją pracy, kierowania zespołami zadaniowymi, pozyskiwania środków finansowych i innych zasobów, właściwego doboru personelu.
Absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w ośrodkach terapii uzależnień, urzędach administracji publicznej, placówkach ochrony zdrowia, ośrodkach resocjalizacji, organizacjach pozarządowych, na takich stanowiskach jak menadżerowie, inspektorzy i specjaliści.
Ile wynosi czesne?
miesięcznie | za semestr | za rok | |
I rok | 350 zł | 1 700 zł | 3 500 zł |
II rok | 375 zł | 1 825 zł | 3 750 zł |
III rok | 380 zł | 1 850 zł | 3 800 zł |
Masz pytania?
Jeżeli masz pytania dotyczące kierunku lub rekrutacji napisz do nas, chętnie Ci pomożemy.