Godziny spędzane przed telewizorem i komputerem to niestety ulubione zajęcie dzieci i… wstęp do wad postaw. Kadra Bydgoskiej Szkoły Wyższej postanowiła „wyprostować” złe nawyki maluchów z naszego województwa, w wieku 2–6 lat oraz 7–10 lat. Inicjatywa została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Bioetyczną oraz Kuratorium Oświaty. W sumie badaniem zostanie objętych aż 10 tys. dzieci. Specjaliści z BSW nie poprzestają na samych badaniach. Ważne jest bowiem to, czy świadomymi uczestnikami akcji staną się rodzice.
Kadra BSW, w tym instruktorzy różnych form aktywności, zaprezentowali, jak asystować pociechom w ćwiczeniach i zachęcać do ruchu poprzez ciekawe gry i zabawy. 14 września w „Jagodowej Stajence”, o godz. 12:00 (Jagodowo k. Osielska, ul. Letnia 1) odbyło się spotkanie dla dzieci z przedszkola „Skrzat” w Bydgoszczy, które uprzednio uczestniczyły w badaniu oraz ich rodziców.
Podczas imprezy odbyły się bezpłatne warsztaty w zakresie:
- rozpoznawania wad postawy i edukacji dla rodziców,
- zajęcia hipoterapeutyczne i przejażdżka na koniu,
- konkursy i zabawy ruchowe dla dzieci,
- bezpieczeństwo na drodze,
- ogólnorozwojowe zajęcia dla dzieci i rodziców z elementami piłki nożnej i taekwondo.
Koordynatorem programu jest dr n. med. Magdalena Hagner-Derengowska – prorektor Bydgoskiej Szkoły Wyższej oraz mgr Iga Serwińska. Pełna nazwa realizowanych badań to: „Badania kohortowe dzieci w wieku 2–6 lat oraz 7–10 lat z terenu województwa kujawsko-pomorskiego w aspekcie wad postawy w korelacji do parametrów antropometrycznych.”
Cele programu to wzrost świadomości i wiedzy rodziców, nauczycieli i dzieci nt. wad postawy, ich przyczyn, skutków oraz możliwościach profilaktyki i leczenia. Wskazanie i praca nad prawidłowymi nawykami postaw ciała u dzieci oraz identyfikacja dzieci zagrożonych wadami postawy, otyłością, a w przypadku zmian chorobowych – podjęcie leczenia specjalistycznego.