XV Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji

W dniach 14-15.09.2012r., odbyło się XV Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji, którego tematyka skupiona była wokół metod nowoczesnej diagnostyki i terapii funkcjonalnej, które stanowią dziś podstawę skutecznego postępowania w rehabilitacji. Strategicznym organizatorem była Bydgoska Szkoła Wyższa, mieszcząca się przy Unii Lubelskiej 4C, gdzie odbyło się całe Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe.

Obejmowało ono warsztaty z zakresu zastosowania elektromiografii powierzchniowej w ocenie i redukcji w zespołach bólowych kręgosłupa odcinka lędźwiowego, wybranych technik terapeutycznych tkanek miękkich w leczeniu dysfunkcji układu ruchu, 10-ciu kroków nauki techniki Nordic Walking i wiele innych ciekawych tematów. Duży wkład miała ściśle z nami współpracująca Klinika Pod Tężniami mieszcząca się w Ciechocinku, która udostępniła system ZEBRIS do analizy chodu. Po warsztatach miała miejsce konferencja, podczas której prelegenci przedstawiali swoje wyniki badań naukowych oraz prace poglądowe.

Szeroki przegląd problemów z jakimi spotykają się w codziennej praktyce fizjoterapeuci, rehabilitanci oraz lekarze przedstawiony został w sesji tematów wolnych oraz sesji studenckiej – w której udział wzięli również studenci Bydgoskiej Szkoły Wyższej.

Do udziału w Sympozjum zostali zaproszeni wybitni specjaliści w zakresie rehabilitacji medycznej oraz uczestnicy prezentujący swoje doświadczenia kliniczne, co pozwoliło na wymianę poglądów. Do naszej uczelni zagościli m.​in. Prezes Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji dr hab. n. med. Jolanta Kujawa, prof. nadzw., Wiceprezes – dr n.​med. Marek Krasuski, prof. dr hab. n. med. Rudnicki, prof. dr hab. n. med. Jerzy Kiwerski, prof. dr hab. n. med. Andrzej Kwolek, prof. dr hab. n. med. Haftek, prof. dr hab. n. med. Wojciech Hagner oraz dr hab. Andrzej Czamara. Ogromny wkład został włożony przez przewodniczącego prof. dr hab. n. med. Wojciecha Hagnera, który zajął się całą organizacją Sympozjum na terenie naszej uczelni.