16 XI2020

10 sposobów na skuteczną naukę

Przekonaj się, jak kilka łatwych sposobów pomoże w nauce:

1. Pozbądź się hałasu
Dźwięk przychodzących SMS-ów oraz wiadomości na Massengerze rozprasza. Podobnie jak hałas za oknem. Postaraj się go zminimalizować tak bardzo, jak się da, żeby nic nie wybiło cię z rytmu.

2. Wywietrz pomieszczenie
To bardzo ważne, ponieważ mózg musi być dotleniony, aby dobrze pracować. Niedotlenienie sprawi, że szybciej się zmęczysz.

3. Rób przerwy co 30-50 minut
W trakcie długotrwałej nauki koncentracja spada, więc ważne jest robienie przerw. Najlepsze będą dziesięciominutowe. Ważne, aby nie przeglądać w tym czasie Internetu i telefonu. Wyjdź na chwilę na zewnątrz, zrób kilka przysiadów lub zamień kilka słów z domownikami. W taki sposób nauka jest najbardziej efektywna.

4. Wybierz łagodne światło
Niektórzy myślą, że wyraźne oświetlenie sprzyja nauce. Bardziej sprawdzi się jednak łagodne – czytanie będzie wtedy przyjemniejsze, a zatem szybciej przyswoisz sobie informacje.

5. Ruszaj się
Jeżeli będziesz w trakcie ruchu, szybciej zapamiętasz ważne rzeczy. Możesz na przykład spacerować z książką przez jakiś czas.

6. Wybierz swobodną pozycję ciała
Tylko dzięki takiej łatwo się skoncentrujesz. Unikaj napiętych pozycji.

7. Używaj długopisów z niebieskim wkładem
Łatwiej będzie ci zapamiętać treści zapisane niebieskim tuszem niż czarnym.

8. Jedz czekoladę
Jedzenie czekolady stymuluje mózg i pomaga w trakcie nauki.

9. Udawaj, że uczysz
Jeżeli powtarzając konkretny materiał, wcielisz się w rolę nauczyciela i będziesz udawać, że wykładasz, łatwiej przykujesz uwagę do informacji.

10. Przepisuj
Zapisywanie najważniejszych informacji pomoże ci lepiej zapamiętać materiał. Jest równoznaczne z siedmiokrotnym przeczytaniem tekstu.

Powodzenia w nauce! 🤓