07 X2021

Bydgoski Festiwal Nauki

Chcesz „złapać bakcyla nauki”?

Bydgoski Festiwal Nauki on – line już od 11 października 2021 r.

W dniach od  11 do 22 października 2021 r., 5 bydgoskich uczelni publicznych i niepublicznych zaprasza na jedenastą edycję BFN-u. Tym razem wersja nowa, bo wirtualna.

Najważniejszym celem edukacyjnej uczty zawsze była interakcja oraz nauka poprzez zabawę i doświadczenie. Kolejne fale pandemii i zmienna sytuacja globalna sprawiły, że tym razem – i to po raz pierwszy – Festiwal przybierze nową formę – wirtualną. Sytuacja pandemiczna sprawiła, że musieliśmy spojrzeć na Festiwal Nauki i jego organizację z zupełnie innej perspektywy. Opracowanie koncepcji i przygotowania trwały – w dotychczas nieznanych nam warunkach – wiele miesięcy. Rzeczywistość online zawładnęła życiem wielu z nas i zweryfikowała dotychczasowy tryb życia, nauki i pracy. Wszyscy musieliśmy przejść kurs: „cyfryzacja w pigułce” – podkreślają organizatorzy.

W dniach od 12 do 22 października każda z pięciu uczelni/organizatorów zaproponuje od 5 do 10 filmów – nagrań różnych form przekazywania wiedzy (m.in. eksperymenty, warsztaty, wykłady, zajęcia muzyczne). Zobaczymy m.in. nowoczesną aparaturę badawczą, dowiemy się czym jest „chemiczna lokomotywa”, jak działają drony?, w jaki sposób poprawnie wykonać pierwszą pomoc?, jakie tajemnice kryje nasza pamięć? jak w historii szyfrowano informacje oraz – jak rozpoznać „fake newsy”?

Część oferty programowej przybierze formę interaktywną – odbiorcy będą mogli wykonać zadania samodzielnie w domu lub w szkole pod czujnym okiem nauczyciela lub rodzica. Warto dodać, że propozycje kierowane są do różnych grup odbiorców. Nie zabraknie także konkursów dla dzieci i młodzieży.

Premierowe odsłony festiwalowych filmów będzie można zobaczyć na kanale YouTube Bydgoskiego Festiwalu Nauki każdego dnia o stałych godzinach 9.00 i 12.00 (nagrania będą udostępnione dla odbiorców do końca października).

Inauguracja wydarzenia w formie debaty pt. „Nauka dziś dla wspólnego jutra” odbędzie się 11 października o 17.00 w wyjątkowych wnętrzach Młynów Rothera, we współpracy z bydgoskim Parkiem Kultury. Uczestnicy spotkania (organizatorzy, partnerzy Festiwalu i przedstawiciele instytucji wspierających) porozmawiają o roli nauki w społeczeństwie: w jaki sposób popularyzować naukę i kim jest nowoczesny naukowiec? Jak angażować media do upowszechniania wiedzy? W jakim zakresie nauka odpowiada na potrzeby i wyzwania XXI w.? Inauguracja BFNu będzie transmitowana on-line w mediach społecznościowych Festiwalu.

Przypomnijmy, BFN jest wydarzeniem popularnonaukowym, organizowanym co roku przez środowiska akademickie. Impreza odbywa się od 2010 roku i każda kolejna edycja udowadnia, że nauka nie jest nudna. Maksymą Festiwalu jest hasło: „Złap bakcyla nauki”. Organizatorom przyświeca również myśl Konfucjusza: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Początek festiwalowej inicjatywie dały Dni Nauki organizowane w Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego począwszy od 2003 r. Święto uczelni połączone z popularyzacją wiedzy obchodzono przez kolejnych siedem lat (2003-2009). Dzięki tym doświadczeniom trzy bydgoskie uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Wyższa Szkoła Gospodarki oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy zorganizowały, w dniach 26-28 maja 2010 r., pierwszy Bydgoski Festiwal Nauki. W 2014 r. do grona organizatorów dołączyło Collegium Medicum UMK, a w 2016 r. Bydgoska Szkoła Wyższa.

Dzięki zaangażowaniu pracowników naukowo-dydaktycznych, studentów i partnerów bydgoskich uczelni, uczestnicy wydarzenia mogą przekonać się, jak bardzo inspirująca i fascynująca jest nauka. To największe tego typu wydarzenie w Bydgoszczy. Mamy nadzieję, że zdalna forma imprezy nie przeszkodzi odbiorcom czerpać przyjemności ze zdobywania wiedzy i „łapania bakcyla nauki”. Liczymy jednak na to, że kolejne edycje Festiwalu będą się już odbywać w tradycyjny sposób, bo nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu i wspólnego doświadczania życia, którego częścią jest nauka – podkreślają organizatorzy.

 

Więcej na:  festiwalnauki.bydgoszcz.pl oraz w mediach społecznościowych.