Drugie spotkanie robocze projektu ELOMPRES

Drugie spotkanie robocze partnerów projektu ELOMPRES programu Leonardo da Vinci Transfer Innowacji odbyło się w dniach 13-14 września 2012 roku na zamku Hnevin, Most, Republika Czeska. Organizatorem spotkania była czeska firma NorthCom. Podczas spotkania omówiono postęp prac nad projektem oraz szczegółową zawartość kursu „Zarządzanie logistyczne w sektorze energii odnawialnej” opracowanego w Bydgoskiej Szkole Wyższej i będącego przedmiotem transferu do krajów partnerskich: Czech, Grecji i Litwy.

Raport z dotychczas wykonanych zadań został pozytywnie oceniony przez Narodową Agencję Leonardo da Vinci. W czasie spotkania roboczego dyskutowano także nad wyborem narzędzi informatycznych do udostępniania zawartości kursu przez Internet oraz omówiono system punktów ECVET, który zostanie zastosowany w tym projekcie. Nasi partnerzy z Litwy przedstawili plan popularyzacji kursu w krajach Unii Europejskiej.

Praktyczna część spotkania dotyczyła ważnych aspektów przechodzenia z tradycyjnych na odnawialne źródła energii w zależności od warunków panujących w krajach partnerskich. Uczestnicy spotkania odwiedzili elektrownię słoneczną o mocy 2,5 MW, zlokalizowaną na przedmieściach miasta Most. Porównywano rozwój tego źródła energii odnawialnej w Czechach, Grecji, Litwie i Polsce. Zrozumienie rozwoju produkcji energii ze źródeł odnawialnych jest kluczowe dla gospodarek krajów Unii Europejskiej.

Z ramienia naszej Uczelni w spotkaniu uczestniczyli: Tomasz Kruszyński, Tomasz Makowski i Mariusz Trojański.