Założyli swoje firmy, dziś działają na własny rachunek…

31 lipca zakończyliśmy realizację projektu „Zacznij działać na własny rachunek!”. Bydgoska Szkoła Wyższa jest jedyną uczelnią w regionie, która otrzymała środki o wartości blisko 1,7 mln zł na realizację projektu w ramach działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – „Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia”.

Projekt był skierowany do osób pozostających bez zatrudnienia (w tym osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo) między 18 a 25 rokiem życia, a także do kobiet powracających oraz wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci.

W procesie rekrutacji, spośród 104 wniosków złożonych przez osoby zainteresowane udziałem w projekcie, wyłonionych zostało 50 Uczestników (w tym 40 osób od 18 do 25 roku życia, a także 10 kobiet powracających oraz wchodzących po raz pierwszy na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci), którzy w ramach projektu uzyskali wieloaspektową pomoc, obejmującą wsparcie szkoleniowo-doradcze oraz wsparcie finansowe.

W ramach 102 godzin szkoleń zostały omówione następujące zagadnienia:

• równość szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy,
  • aspekty prawne zakładania działalności gospodarczej,
  • zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej,
  • marketing w prowadzeniu działalności gospodarczej,
  • źródła finansowania działalności gospodarczej,
  • zarządzanie małą firmą,
  • tworzenie Biznes Planu planowanego przedsięwzięcia,
  • wypełnianie formularzy rejestracyjnych oraz rozliczeniowych.

Dodatkowo w ramach wsparcia podstawowego Uczestnikom zapewniono doradztwo w zakresie sporządzania Biznes Planu dla własnego pomysłu na firmę. W odpowiedzi na ogłoszony konkurs złożonych zostało 39 Biznes Planów. Autorzy 28 najwyżej ocenionych przez Komisję otrzymali wsparcie finansowe na łączną kwotę 993 903,25 zł. Jednorazowa pomoc finansowa przyznawana była do wysokości 40 tys. zł na osobę.

Dzięki dotacji uzyskanej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w województwie kujawsko-pomorskim powstało 28 nowych firm, w tym m.​in.: salon masażu i akupunktury, dwa salony usług kosmetycznych, firma zajmująca się dekorowaniem sal weselnych, firma zajmująca się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów, firma sprzątająca, firma wypożyczająca sprzęt wodny, mała gastronomia, serwis BHP, firma świadcząca usługi geodezyjne, mobilna myjnia samochodowa, firma świadcząca usługi w zakresie doradztwa prawnego czy piekarnia internetowa.

Przez okres 6 miesięcy Uczestnicy Projektu korzystali też ze wsparcia pomostowego w wysokości do 1 317 zł miesięcznie, które przeznaczali na wydatki związane z opłatami ZUS, opłaty za wynajem pomieszczeń, księgowość, opłaty telekomunikacyjne, ubezpieczenie mienia firmy. Warunkiem, który musieli spełnić młodzi przedsiębiorcy, aby otrzymana pomoc była bezzwrotna, było utrzymanie firmy na rynku przez okres 12 miesięcy. Wszystkie firmy, które zostały założone w ramach projektu „Zacznij działać na własny rachunek!” spełniły ten warunek.

Uczestnikom projektu życzymy rozwoju nowo założonych firm, wielu sukcesów na polu zawodowym oraz wytrwałości w spełnianiu marzeń!